Autoimúnne ochorenia. Čo a prečo?

V jednoduchosti povedané, autoimúnne ochorenie je agresívna, obranná reakcia imunitného systému spustená vírusom, baktériami a inými rôznymi neprirodzenými látkami (proteínmi), kde dochádza k napádaniu aj sebe vlastných zdravých buniek a tkanív.

Povedané laicky - obrátenie sily imunitného systému proti sebe, tak že nás vlastná imunita začína napádať. Nie veľmi šťastný scenár však?

Asi si teraz hovoríte, že to znie ako celkom závažná a nie veľmi pravdepodobná diagnóza. Pravda však môže byť oveľa bližšie ako sa môže zdať. 

Ako teda takéto ochorenie vzniká? Dôvodov môže byť niekoľko. Zatiaľ čo niektorí jedinci sa s takouto diagnózou už narodia (dedičnosť je v tomto prípade značný faktor), zvyšnej časti postihnutých sa podarí ju nadobudnúť počas života. Ako bolo spomenuté vyššie, môže ísť o boj s neznámym vírusom alebo baktériou, ktorý spustí túto zákernú reakciu, avšak častokrát si za túto vážnu diagnózu môžu ľudia sami. Ako? Napríklad zlou životosprávou. V súčasnej výžive je hneď niekoľko agresívnych alergénov, ktoré spôsobujú narúšanie stien čriev, čím sa do tela dostávajú neznáme látky a proteíny a práve tie sú dôvodom takto vysoko agresívnej reakcie imunitného systému. Látky ako lepok, laktóza, alkohol a iné spôsobujú u určitej skupiny jedincov stenšenie stien čriev, ktoré následne neplnia efektívne svoju funkciu filtra. Predstavte si toto, ako dierky na gáze, cez ktoré prelievate tekutinu plnú drobných čiastočiek špiny. Čím je táto gaza tenšia a otvory v nej sú väčšie, tým viac častíc a nečistoty prejde cez. Rovnako je to aj s poškodenou črevnou stenou. Do tela sa dostávajú látky, ktoré sú nášmu organizmu absolútne neprirodzené a neznáme a tzm., že na ne telo nemá protilátky. Tie si teda začne vytvárať na základe podobnosti chemického zloženia daného proteínu. Často krát však dochádza k tomu, že tieto nové protilátky, ktoré by inak nevznikali),napadajú aj telu vlastné bunky a tkanivá. Tu je zárodok autoimúnneho ochorenia. 

Vedeli ste napríklad, že len jedna bujará noc plná alkoholu s kamošmi stojí telo 20-25 dni regenerácie čo sa týka črevnej steny? To znamená, že až po dobu 20 dní ste oveľa náchylnejší na neznáme latky vstupujúce do organizmu - agresívnu reakciu imunitného systému. 20 dní!!! A čo ak sa toto deje pravidelne každý víkend? Odpoveď už nechám na Vás ????

Ako som ale spomenul vyššie, tento problém sa netýka len alkoholu. Rovnako môže podobný problém spôsobovať aj lepok alebo laktóza. To, že oficiálne netrpíte intoleranciou na jednu z týchto látok, ešte neznamená, že nespôsobuje túto reakciu. 

Ako si byť istý? Skúste jednu alebo obe z týchto látok vysadiť na obdobie 30 dní a sledujte ako sa cítite. Následne ich vráťte späť do jedálnička a pozorujete reakcie Vášho tela. Cítite sa zrazu nafúknutý, bez energie, unavený, bolesť hlavy, kožné prejavy atď.? Potom je veľká šanca, že trpíte neznášanlivosťou na túto zložku potravy a teda bude u Vás dlhodobo spôsobovať problém. Samozrejme vždy je možnosť ísť k svojmu lekárovi a dať sa otestovať na intoleranciu, ako sme však spomenuli vyššie aj pri negatívnom teste intolerancie, stále môže dochádzať k alergickým reakciám organizmu. 

 

 

 

 

 

Autor článku: Róbert Kreana