Prečo nehľadať rýchle riešenia, alebo čarovné prípravky na chudnutie.

V súčasnej dobe ako by sa vrece roztrhlo s prípravkami na chudnutie sľubujúcimi okamžitý výsledok a úbytok hmotnosti niekoľkých kilogramov týždenne. Ohromujúce recenzie z radu zákazníkov a influencerov nás neustále presviedčajú o tom aké je jednoduché byť štíhly a vyzerať fantasticky. Slogany typu: “NECHCE SA VÁM CVICIŤ A DIÉTOVAŤ, MY MÁME RIEŠENIE...” znejú rozprávkovo ideálne. 

Pointa zdravia však zapadá prachom a je prekrytá len ďalším fantastickým marketingovým ťahom  cieleným na neinformovaného a pohodlného človeka. Aby sme sa nechápali zle, nechceme povedať, že hlavným problémom je lenivosť, pretože zo skúsenosti vieme, že veľké množstvo ľudí už vyskúšalo “takmer všetko” a prešli si strastiplné cesty plné odriekania, sebazapierania a pod. Hľadať ale rýchle riešenie v takomto prípade je ako zalepiť hriadeľ lepiacou páskou. Možno vydrží jedno dve otočenia, ale v konečnom dôsledku sa budeme musieť začať zaoberať skutočnou podstatou problému. 

V žiadnom prípade nechceme hejtovať žiaden spomínaný prípravok, z čoho nám však škrípu zuby, je myšlienka ako tieto prípravky nahrádzajú esenciálny (pre telo potrebný) pohyb a zdravú výživu. 

Prišli sme do doby, kde je cvičenie považované za aktivitu, ktorej sa snažíme vyhýbať a berieme ju ako trest, alebo “fušku” niečo čo robíme nasilu, aj keď to v skutočnosti nechceme robiť a z toho vyplýva aj náš vzťah k tomu. Pokiaľ niečo robíme nedobrovoľne, pretože nás niečo núti, nikdy to nebude dlhodobo udržateľné, pretože nám to nespôsobuje radosť, ale úplný opak. Pochopenie je v tomto prípade základ. Cvičenie a tréning by nikdy nemali byť o chudnutí, ale pochopení jeho efektov a dôsledkov na naše telo a organizmus. Pohyb je život. Pokiaľ nevykonávame činnosti v ktorých sa zapájajú všetky svalové skupiny, dochádza k artrofii (oslabovaniu) tých svalových skupín, ktoré sa nevyužívajú. Sval nemá dôvod si udržiavať silu pokiaľ k tomu neni stimulovaný. Teraz sa tu nebavíme o rekordných silových výkonoch, ale o bežných denných pohyboch a povinnostiach s ktorými sa stretávame. Či už je to zodvihnutie sa zo sedačky bez pomocí rúk, alebo zdvihnutie ťažšieho bremena zo zeme, manipulácia s predmetmi, hra s deťmi a vnúčatami atď. Nie je predsa normálne aby sa človek vo veku 50 rokov musel dvíhať zo stoličky za pomocí rúk....

Táto funkčnosť je však iba jedna stránka tohto problému. To, čo nám poskytuje cvičenie a náročnejší tréning, nám nedokáže poskytnúť nič iné na svete. Aby som zmienil len niekoľko výhod... Silnejšie svaly ochraňujú naše svaly a orgány. Nespočetné množstvo prípadov dokázalo ako silný svalový korzet zachránil životy ľudí pri autonehodách, pádoch atď. Tréningový stres pôsobiaci na centrálny nervový systém robí náš imunitný systém silnejší a odolnejší voči ochoreniam a baktériám. Pravidelný pohyb tiež reguluje rovnováhu medzi hormónmi, zlepšuje spánok, pôsobí proti stresu, zlepšuje kardiovaskulárny systém a činnosť srdca, pozitívne vplýva na sexuálnu funkciu, zefektívňuje metabolizmus a využitie živín...a tento list by mohol pokračovať na niekoľko strán. Podstata ale je: ktorá zázračná tabletka Vám dokáže dať všetky vyššie spomenuté benefity? 

Poďme sa teraz na celú problematiku pozrieť z oblasti výživy. Množstvo produktov apeluje na nepotrebu diétovať. Aby sme boli úprimní, my absolútne niesme zástancovia diét. Z našich skúsenosti vieme, že v súčasnej dobe zdravotné problémy nevychádzajú ani tak z prebytočného príjmu potravy, ale naopak, z NEDOSTATOČNÉHO PRÍJMU ŽIVÍN. Podľa nás by ľudia mali jesť ďaleko viac (kvalitnej potravy) ako momentálne jedia. Denne prichádzam do kontaktu s klientami, ktorým vo výžive chýbajú základné zložky (napr esenciálne mastné kyseliny) a to už ani nehovorím o vitamínoch, mineráloch, vláknine, enzýmoch atď. Je potrebné si uvedomiť, že všetky tieto zložky sú absolútne kritické pre správnu funkciu organizmu, budovanie a oprava buniek, regeneráciu tkanív, liečenie zápalov, základné telesné procesy, reguláciu hormónov, čistenie a detoxikáciu organizmu, reguláciu pH....a tento list by bol ešte dlhší ako ten s účinkami pohybu. Zasa sa pýtame: Dokáže Vám nejaká tabletka dať toto všetko? 

 

Snáď sa nám podarilo aspoň takto stručne objasniť nesmiernu dôležitosť týchto základných princípov potrebných pre život a Vaše budúce rozhodnutia budú ovplyvnené týmito informáciami a potrebami Vášho organizmu. 

 

Autor článku: Róbert Kreana