Smoothie ktoré pijem 3 krát za deň už 4 roky

Na základe analýz výživ našich klientov sa denno denne utvrdzujeme v tom, že ľudia v dnešnej dobe prijímajú málo živín (najmä mikroživín). Samozrejme do veľkej miery to nieje ani ich individuálna chyba, len žiaľ kvalita potravín a tým následne nízky obsah živín sa z roka na rok znižuje. Náš organizmus však potrebuje tieto latky (vitamíny, minerály, stopové prvky, enzýmy atď.) pre správnu funkciu, či už je to budovanie nových tkanív, oprava na bunkovej úrovni, vstrebávanie živín, imunita, prenos vzruchov medzi nervami...ten list by mohol pokračovať na niekoľko strán. Dôležité však je, že aktuálne ich prijímame nedostatok a vyhliadky na zmenu tohto trendu nevyzerajú najlepšie. Keďže ani ovocie ani zelenina už zďaleka neobsahujú dávky vitamínov a minerálov ako by mali, nutnosť ich príjmu sa výrazne zvyšuje. Jesť ale niekoľko kíl zeleniny za deň však nieje pre každého ľahké. Ako sa teda vysporiadať s týmto problémom?

Skvelou alternatívou sa javí mixovanie tzv. smoothie. Bavíme sa tu ale o mixovaní, nie odšťavovaní, aby sme zachovali aj toľko potrebnú vlákninu.

Samozrejme to čo pôjde do Vašich šejkov je individuálne, ja Vám len chcem ukázať čo si mixujem ja a prečo a možno Vám dať inšpiráciu na to kde začať.

Zloženie môjho denného smoothie (2,1L pijem 3x 0,7L):

 

0,5L fresh ovocnej šťavy lisovanej za studena - kvôli chuti a vitamínu C

1 banán - opäť kvôli celkovému dosladeniu, draslíku a vitamínu B6

Špenát - fytonutrienty a antioxidanty

Zázvor - imunita a zásaditosť

Stopkový zeler - protizápalové účinky, vplyv na trávenie

Cvikla - zlepšuje športový výkon, znižuje krvný tlak, zvyšuje prietok krvi, zvyšuje počet bielych krviniek

Mrkva - betakaroten, železo, zlepšuje činnosť sietnice oka

Čučoriedky - antioxidanty, zmierňujú poškodenie DNA

Chia semienka - spomalenie procesov tráviacich enzýmov, protizápalové účinky

Kurkuma - prevencia proti rakovine, antibiotické účinky, proti bolestiam a zápalom kĺbov, čistí krv atď

Škorica - reguluje hladinu cukru v krvi, zlepšuje citlivosť na inzulín, protivírusové účinky

 

Samozrejme tieto zložky sa často obmieňajú podľa dostupnosti potravín a aktuálnych potrieb, toto je len pre uvedenie nejakého štandardného základu. Celý tento mix doplním vodou, tak aby sa mi obsah dobre rozmixoval a toto pijem 3 krát denne. Verím, že aj vy si nájdete cestu k svojmu smoothie, pretože Vám garantujem, že Váš organizmus sa Vám poďakuje za prísun mikroživín, ktorý mu doprajete ☺️

Dobrú chuť.

 

 

 

Autor článku: Róbert Kreana