Testovaný subjekt - atlét, muž s 10+ rokmi praxe v silovom a vytrvalostnom tréningu bol podrobený identickému workoutu, s a bez použitia doplnku výživy pH Balance. Workout bol zostavený tak, aby atlét nemal možnosť ovplyvniť výsledok štúdie, tzm. všetky veličiny (váha, čas, počet opakovaní a intenzita) boli nemenné.
Testovací workout bol následovný:
EMOM x 3
1. minúta - 20 cal veslo
2. minúta - 20 wallball s 9kg medicimbalom
3. minúta - 15 angličákov
4. minúta - pauza
Atlét išiel daný workout v rovnakom čase dňa a za rovnakých nutričných podmienok (nalačno), aby sa eliminovalo skreslenie výsledku dodanou energiou z výživy.
obr. 1
Na obr. 1 je porovnanie tepových frekvencií počas workoutu. V hornej časti sa nachádzahú hodnoty s použitím prípravku pH Balance a v dolnej bez jeho použitia. Maximálna tepová frekvencia bola nižšia o 5 BPM s použitím prípravku, rovnako ako aj priemerná tepová frekvencia o 4 BPM.
obr. 2
Na obr. 2 je veľmi očividne vidieť, že atlét strávil značne kratší čas v najvyššej zóne tepovej frekvencie, čo dokazuje, že jeho telo nemuselo tak ťažko pracovať pre dosiahnutie rovnakého výkonu t.j., budoval menší kyslíkový deficit.
obr.3
Na obr.3 je tiež očividné, že v čase oddychu 1. minúty sa atlét rýchlejšie zregeneroval a vrátil sa na nižšiu tepovú frekvenciu, čo tiež dokazuje nižší kyslíkový dlh počas workoutu.
Záver:
pH Balance pozitívne vplýva na športový výkon tým, že okysličené bunky tela a svaly, kladú menší nárok na respiráciu, čím nedochádza k tak výraznému kyslíkovému dlhu a následného zvýšenia tepovej frekvencie. V praxi toto znamená, že športovec je schopný dosiahnutia vyššieho výkonu.