Štúdia o vplyve doplnku pH Balance na športový výkon - nižšia maximálna tepová frekvencia, nižšia priemerná tepová frekvencia a kratší čas strávený vo vysokej intenzite

Testovaný subjekt - atlét, muž s 10+ rokmi praxe v silovom a vytrvalostnom tréningu bol podrobený identickému workoutu, s a bez použitia doplnku výživy pH Balance. Workout bol zostavený tak, aby atlét nemal možnosť ovplyvniť výsledok štúdie, tzm. všetky veličiny (váha, čas, počet opakovaní a intenzita) boli nemenné.

Testovací workout bol následovný:

EMOM x 3

1. minúta - 20 cal veslo

2. minúta - 20 wallball s 9kg medicimbalom

3. minúta - 15 angličákov

4. minúta - pauza

Atlét išiel daný workout v rovnakom čase dňa a za rovnakých nutričných podmienok (nalačno), aby sa eliminovalo skreslenie výsledku dodanou energiou z výživy.

 PhotoCollage_20200704_095233216

                                                                                                                              obr. 1

 

Na obr. 1  je porovnanie tepových frekvencií počas workoutu. V hornej časti sa nachádzahú hodnoty s použitím prípravku pH Balance a v dolnej bez jeho použitia. Maximálna tepová frekvencia bola nižšia o 5 BPM s použitím prípravku, rovnako ako aj priemerná tepová frekvencia o 4 BPM.

 

PhotoCollage_20200704_095132305

                                                                                                                     obr. 2

 

Na obr. 2 je veľmi očividne vidieť, že atlét strávil značne kratší čas v najvyššej zóne tepovej frekvencie, čo dokazuje, že jeho telo nemuselo tak ťažko pracovať pre dosiahnutie rovnakého výkonu t.j., budoval menší kyslíkový deficit.

 

PhotoCollage_20200704_095027080

                                                                                                                      obr.3

 

Na obr.3 je tiež očividné, že v čase oddychu 1. minúty sa atlét rýchlejšie zregeneroval a vrátil sa na nižšiu tepovú frekvenciu, čo tiež dokazuje nižší kyslíkový dlh počas workoutu.

 

Záver:

pH Balance pozitívne vplýva na športový výkon tým, že okysličené bunky tela a svaly, kladú menší nárok na respiráciu, čím nedochádza k tak výraznému kyslíkovému dlhu a následného zvýšenia tepovej frekvencie. V praxi toto znamená, že športovec je schopný dosiahnutia vyššieho výkonu.